Ультразвукові дослідження

Ультразвук (УЗД) є найбільш популярним і має широке застосування в діагностиці захворювань методом візуалізації внутрішніх органів тіла людини. Під час ультразвукового дослідження можливі точні вимірювання будь-якого органу і визначення його форми, розміру, структури та глибини розташування.

З його допомогою можна побачити різні патологічні зміни (вузли або пухлини). А потім зробити основні діагностичні припущення: визначити тип, розмір і характер ураження (запальне, дегенеративне, атрофічне, пухлинне) і в останньому випадку припустити, чи є воно доброякісним або злоякісним новоутворенням.

Ультразвук використовується також для інших процедур, наприклад, біопсії – завдяки ультразвуковому зображенню лікар точно визначає місце проколу, щоб зібрати тканини для гістопатологічного аналізу. За допомогою УЗД можна досліджувати м'які тканини, що складаються в основному з води, тому що вода добре проводить ультразвук. А ось кістки не можуть бути досліджені за допомогою цього методу.

Види ультразвукового дослідження

УЗД проводять через поверхню шкіри або з допомогою спеціального зонда, введеного всередину тіла, наприклад, у піхву (трансвагінальний) та ректально (трансректальний ультразвук).

Найпопулярніші види УЗД:

●     Черевної порожнини – дозволяє дослідити стан печінки, нирок, селезінки, підшлункової залози, жовчного і сечового міхура, матки, передміхурової залози.

●     Грудей – одне з найважливіших профілактичних обстежень, що сприяє виявленню доброякісних і злоякісних утворень молочної залози.

●     Щитоподібної залози – дозволяє точно визначити наявність вузлів, кіст або інших змін, які не можуть бути виявлені при візуальному огляді.

●     Лімфатичних вузлів – дає можливість оцінити їх розміри, структуру паренхіми та відношення до оточуючих тканин.

●     Серця (ехокардіографія) – виявляє аномалії будови серця, його працездатність.

●     Судин (доплер) – вимірює кровотік в судинах і серці та ефективність роботи вен і артерій.

●     Вагінальне – базове обстеження, що застосовується в гінекології та акушерстві.

●     Ректальне – відображає стан передміхурової залози.

●     Ортопедичне – дозволяє оцінити стан досліджуваних суглобів і сухожилля, та обрати найбільш ефективний метод лікування або реабілітації.

Спеціальної підготовки вимагає тільки УЗД черевної порожнини. Перед оглядом пацієнт повинен з'ясувати у лікаря, яку потрібно провести підготовку (що не слід їсти або пити).

Результати ультразвуку

Після проведення процедури УЗД пацієнт отримає:

●     Точний опис місця розташування, форми та розміру досліджуваного органу і всіх знайдених у ньому порушень.

●     Діагностичний висновок.

●     Пропозиція подальшого дослідження, ультразвук не дає остаточних результатів.

●     Фотографічну документацію, яка містить всі аномальні морфологічні зміни.

Ультразвукове дослідження є неінвазивним, абсолютно безпечним і не має протипоказань, тому його можна повторювати через короткі проміжки часу.